softwaredeveloper-e1508518167128

راه اندازی استارت آپ (start up)

هیچگاه تمامی سرمایه‌ی خود را برای تهیه‌ی یک محصول نهاییِ کامل خرج نکنید. ابتدا نیازهای بازار را بشناسید و سپس با ارائه‌ی یک محصول قوی، فروش خود را تضمین کنید.

قاعدتا ممکن است ایده ساخت محصول یا ارائه خدمت توسط آن‌ها از شناسایی نیازهای خود و اطرافیان نشأت گرفته باشد. ترویج مفهوم استارت آپ خیلی قدیمی نیست و شاید تنها یک یا دو دهه از استفاده از این لفظ در ایران و سایر نقاط جهان می‌گذرد، اما متاسفانه به دلیل جذابیت یا به هر حال رقابت‌های ناسالم، شاهد استفاده پرتکرار از این عنوان برای مشاغل مختلف هستیم.

اما نگران نباشید “ما در کنارتان هستیم تا ایده های شما را به واقعیت تبدیل کنیم”.

با کسب کار های قدیمی خداحافظی کنید!

بهتر است استارت آپ را به مانند یک پیاز در نظر بگیریم که مراحل رشد خود را به صورت مرحله به مرحله طی کرده و به شکوفایی می رسد. 

پیشرفت استارت آپ ها بر مبنای اصول علمی انجام می‌گیرد و حتی تبلیغات و فروش آنها نیز با توجه به مبانی علمی روز دنیا صورت می‌گیرد. این در حالی است که در کسب‌و‌کار قدیمی، می‌توانید تمامی مراحل کار را از پدر یا از استاد خود یاد بگیرید و بلافاصله وارد بازار کار شوید.

راه اندازی یک استارت آپ موفق

کسی که برای اولین بار این پروژه را راه اندازی می کند ، به طور طبیعی به این سوال می رسد که حداقل محصول مناسب و مناسب چگونه است و چگونه می توان از آن به عنوان بخشی از استراتژی تجاری هوشمند استفاده کرد.از چندین سال پیش در ایران کسب و کارهای استارتاپی به وجود آمدند. در واقع شرایط بازار ایران، محدودیت ها، بازیگران بزرگ و سرمایه گذاران آن با آنچه در جهان وجود دارد متفاوت است و نیاز است که برخی از مراحل راه اندازی یک startup نیز مطابق شرایط داخلی کشور بومی سازی گردد. تا درصد موفقیت آن افزایش یابد.

محصول قابل پذیرش(MVP)خود را بسازید

یکی از مهم‌ترین مفاهیم مطرح شده در حوزه‌ی استارت آپ ها ، MVP یا Minimum Viable Product است. این اصطلاح که معادل فارسی آن «حداقل محصول پذیرفتنی» است، به محصولی گفته می‌شود که دارای حداقل ویژگی‌های لازم و کافی برای عرضه به مشتری‌ها باشد و هدف از ارائه‌ آن، مشاهده‌ بازخورد مشتری‌ها نسبت به محصول است. این محصول یک نمونه‌ ناقص از محصول نهایی نیست؛ بلکه یک محصول قابل فروش است که می‌تواند در آینده ویژگی‌های جدیدی به آن اضافه شود.

تولید یک محصول با ویژگی‌های زیاد، کاری سخت و زمان‌بر است و همچنین امکان شکست خوردن آن وجود دارد. اما تولید یک MVP به استارت آپ ها کمک می‌کند که فرضیه‌ خود را با کمترین هزینه‌ ممکن آزمایش کنند. حداقل محصول پذیرفتنی دارای ویژگی‌های اولیه و اساسی برای گسترش محصول در آینده است. مزیت اصلی MVP این است که شما می توانید در مورد علاقه مشتریان خود به محصول خود بدون توسعه کامل محصول درک کنید. هرچه زودتر بفهمید محصول شما مورد توجه مشتریان قرار گرفته است ، تلاش و هزینه کمتری برای خرید کالایی که در بازار موفق نیست خرج می کنید. این کار از ساختن محصولی که مورد استقبال مشتری‌ها قرار نگیرد، جلوگیری می‌کند.

آیا مفهوم MVP به معنای ساخت محصولی ناقص است؟

خیر! مفهوم MVP ساخت یک محصول نصفه و نیمه نیست، بلکه شما محصول خود را با در نظر گرفتن نیازهای مشتری و همچنین تحلیل بازار و رقبا ساخته و تنها امکانات و قابلیت‌های بیشتری به محصول خود اضافه نکرده‌اید. اضافه کردن ویژگی بیشتر باید کاملا بر اساس نیاز مشتری صورت بگیرد تا هزینه و زمان زیادی را صرف ایجاد قابلیت‌ها و امکاناتی نکنید که مشتری به آن نیازی ندارد!

چرا باید کار خود را با MVP آغاز کرد؟

مشاهده کاربران هنگام استفاده از محصول بسیار قابل اعتمادتر از تلاش برای تأیید فرضیه های بازاریابی با پرسشنامه یا پیش بینی است ، ساختن یک محصول کاملاً عملی بدون دانستن این که آیا آن محصول دقیقاً نیاز مشتری است، اتلاف منابع ارزشمند است. اما MVP به ما اجازه می دهد که بیشترین میزان مطالعه را در مورد مشتری انجام دهند. همچنین با استفاده از آن می توانند پیش از اینکه وقت زیادی را صرف کنند، ایده خود را به آزمایش گذارند.

وجود MVP به شما می کند تا مشتریان خود را بشناسید، بفهمید کجا می توانید آن ها را بیابید و به علاوه رفتار آن ها را مطالعه کنید. از طریق MVP می توان فهمید که مشتریان چگونه شما را پیدا می کنند، حاضرند چه قیمتی بپردازند و از همه مهم تر اینکه قبل از این که وقت و پول خود را برای توسعه این محصول صرف کنید، MVP به شما می گوید که آیا این کار صحیح است یا خیر.

هدف از ساخت حداقل محصول پذیرفتنی چیست؟

. سنجش فرضیه‌های یک محصول با حداقل منابع موردنیاز

. افزایش سرعت یادگیری

. ارائه‌ هرچه سریع‌تر محصول به مشتری

. ایجاد نمونه‌ اولیه و توسعه‌ ویژگی‌های آن در آینده

. کاهش اتلاف زمان برای طراحی بخش‌هایی که مورد توجه مشتری نیستند

. نمایش توانایی‌های تیم توسعه‌دهنده در ساختن محصول مورد نیاز

چگونه یک MVP بسازیم؟

هیچ‌کس دوست ندارد زمان و پول خود را صرف ساختن محصولی کند که کسی حاضر نباشد آن را خریداری کند. نظرسنجی از دیگران یکی از راه‌حل‌های این مشکل است؛ اما از آنجایی که تفاوت زیادی بین حرف زدن و عمل کردن وجود دارد، این راه نمی‌تواند بازخورد مناسبی به سازندگان محصول بدهد. بنابراین ساختن یک MVP می‌تواند کمک زیادی در این زمینه به شما ارائه دهد.

. قدم اول: هدف و مخاطبان خود را مشخص کنید

اولین قدم برای ساخت یک MVP این است که طرح یا ایده‌ کسب‌و‌کار خود را به‌طور کامل تعریف کنید. خود را جای مخاطب بگذارید و از خودتان دو سؤال پرسید:

1- چرا من به این محصول احتیاج دارم؟

2- این محصول چگونه به من کمک می‌کند؟

پاسخ دادن به این دو پرسش، نیازهای مشتری و هدف از ساختن محصول را برای شما مشخص خواهد کرد.

. قدم دوم: رقبای خود را بشناسید

اگر در حال حاضر محصولاتی مشابه با محصول یا خدمات شما در بازار وجود دارد، باید آن‌ها را به خوبی تحلیل کنید. گاهی اوقات کارآفرینان به دلیل ایمانی که به خاص بودن ایده‌ خود دارند، فراموش می‌کنند که باید ابتدا بازار رقابت را بررسی کنند. ابزارهای مختلف زیادی وجود دارند که می‌توانید به وسیله‌ آن‌ها ترافیک سایت رقبای خود را بررسی کنید.

. قدم سوم: مسیر حرکت مشتری‌ها را تعیین کنید

بررسی یوزرفلو یا مسیر حرکت مشتری‌ها در وب‌سایت، این امکان را به شما می‌دهد که بدانید کدام قسمت‌های وب‌سایت خود را باید تقویت کنید. امروزه ابزارهای زیادی وجود دارند که برای تشخیص یوزرفلو به شما کمک می‌کنند.

. قدم چهارم: لیستی از امکانات ضروری تهیه کنید

بعد از اینکه مسیر حرکت مشتری را مشخص کردید، لیستی از امکانات ضروری هر بخش تهیه کنید. امکاناتی را که دارای بیشترین ضرورت هستند، در بالای لیست و موارد کم‌ اهمیت‌تر را در پایین لیست قرار دهید. در نهایت با توجه به اولویت ویژگی‌ها برای ساختن آن‌ها اقدام کنید. فراموش نکنید که باید به همه‌ موارد لیست خود رسیدگی کنید.

. قدم پنجم: بسازید، امتحان کنید و یاد بگیرید

بعد از مشخص شدن طرح اولیه و ساخته شدن محصول، نوبت به امتحان کردن آن‌ می‌رسد. این بخش به دو مرحله‌ آلفا و بتا تقسیم‌ می‌شود. در بخش آلفا مهندسان کیفیت‌سنجی محصول را امتحان و مشکلات آن را مطرح می‌کنند. بعد از رفع مشکلات و در بخش بتا، محصول در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و بازخوردهای آن‌ها طی یک یا دو هفته بررسی می‌شود. درنهایت مشکلات مطرح‌شده برطرف می‌شوند و محصول ارائه می‌شود. مراحل امتحان کردن و یاد گرفتن می‌توانند بعد از عرضه‌ محصول، چندین بار تکرار شوند. این تکرار همان حلقه بساز بسنج بیاموز است که بارها برای یک ایده تکرار می شود و هربار با بازخوردی که از مشتری دریافت می شود، مراحل ساختن و سنجیدن تکرار می شود تا به محصول نهایی دست یابیم.

جمع بندی

در پایان به یاد داشته باشید که نباید همه‌ی سرمایه‌ی خود را برای محصولی خرج کنید که نمی‌دانید آیا فروش خوبی خواهد داشت یا خیر. خلاق باشید و سعی کنید از راه‌حل مناسبی برای ارائه‌ی MVP خود استفاده کنید. سپس بازخورد کاربران را به دقت بررسی و تحلیل کنید و در صورت لزوم بخش‌هایی از محصول خود را تغییر دهید و سپس محصول نهایی را به بازار عرضه کنید.

ما چطور می توانیم به شما کمک کنیم؟

از تحلیل اولیه ایده شما تا پیاده سازی محصول نهایی و برگزاری کمپین های تبلیغاتی و حتی سرمایه گذاری بر روی ایده شما، مجموعه ای از خدمات است که ما می توانیم به شما ارائه کنیم، اگر ایده هایی دارید و به کمک نیاز دارید می توانید از طریق لینک ذیل به صفحه درخواست جلسه بروید و درخواست خود را ثبت کنید، و کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت.