کاربرد یادگیری ماشین در صنایع

یادگیری ماشین و استفاده گسترده در حوزه صنعت

از زمانی که آلن تورینگ، در سال 1950، آزمون تورینگ را به منظور شناسایی و دسته بندی ماشین از انسان تعریف کرد سالها می‌گذرد. آزمونی که بر پایه اندازه‌گیری رفتار ماشین و مقایسه آن با رفتار انسان استوار است. اکنون یادگیری ماشین و کاربرد یادگیری ماشین و ساخت و توسعه سیستم هایی بر پایه یادگیری ماشین از موضوعاتی است که شرکت های بزرگ جهان به صورت عمده به آن توجه می‌کنند.

یادگیری ماشین، زیرمجموعه‌ای از هوش مصنوعی است که بر یادگیری سیستم ها به صورت مستقل و یا با حضور حداقل عامل انسانی تاکید می‌کند. از ویژگی های برتر یادگیری ماشین این است که برای انجام وظایف تکراری نیاز به برنامه ریزی ندارند. ویژگی ای که باعث کاربرد گسترده آن در صنایع مختلف شده است. در ادامه به کاربرد یادگیری ماشین در صنایع مختلف ارائه می‌شود.

کاربرد یادگیری ماشین در صنایع مختلف

کاربرد یادگیری ماشین در حوزه صنعت به سرعت در حال پیشرفت است و پیش بینی می‌شود که تا سال 2022 ارزش فناوری یادگیری ماشین و با رشد سالانه تقریبا 40 درصد  به 8.81 میلیارد دلار برسد. یکی از دلایلی که باعث افزایش سریع کاربرد یادگیری ماشین در صنایع شده است، ظهور داده ها و اطلاعات بزرگ است. دلایل دیگر نیز وجود دارند، مانند، توسعه الگوهای بدون دخالت انسان، توسعه مدل های محاسباتی مقرون به صرفه تر و قدرتمندتر، امکان توسعه ماشین جهت اتخاذ تصمیمات کاملا آگاهانه و بسیاری از موارد دیگر.

کاربردهای مهم یادگیری ماشین در صنایع مختلف.

حمل و نقل

ساخت و توسعه اتومبیل های خودران ، فناوری آینده نیست. بلکه با پیشرفت های یادگیری ماشین و هوش مصنوعی پیش بینی می‌شود که اجرای سیستم های مبتنی بر یادگیری ماشین در صنعت خودرو به بیش از 90 درصد برسد، در حالی که این آمار در سال 2015 برابر با 8 درصد بود. فناوری یادگیری ماشین در صنعت خودرو بدین دلیل مهم است که باعث می‌شود، تحلیل قطعات مختلف دستگاه، مسیرهای مختلف و اجرای پروتکل های جلوگیری از حوادث، پیاده سازی شوند.

حوزه سلامت

کاربرد یادگیری ماشین در حوزه سلامت بسیاری از متغیرها را به سمت بهبودی و پیشرفت در حوزه سلامت سوق می‌دهد. ابر کامپیوتر شناسنده IBM(IBM’s cognitive supercomputer) به سرعت وجود نوعی سرطان خون را در بیمار تشخیص داد. بیماری ای که پزشکان پس از ماه ها مطالعه نمی‌توانستند آن را تشخیص دهند. امروزه تشخیص بیماری ها و احتمال وقوع آنها با استفاده از سوابق الکترونیکی بیمار، توسط یادگیری ماشین، بسیار دقیق تر از گذشته است.

سرمایه گذاری

به دلیل حساسیت بالا و نیاز به دقیق ترین سیستم محاسباتی، و به دلیل کاربرد یادگیری ماشین در ساخت چنین ماشین هایی، Finance یا سرمایه گذاری به شدت به هوش مصنوعی وابسته است. از این سیستم ها جهت شناسایی کلاهبرداری ها در معاملات و ایجاد یک محیط امن معامله آنلاین استفاده می‌شود. در ضمن یادگیری ماشین با پیش بینی نرخ صعود و یا سقوط سهام، به عنوان دستیار برای مشاوران مالی فعالیت کند.

صنایع تولیدی

فعالیت های مختلفی در صنایع تولیدی وجود دارد که انجام آنها توسط ربات ها آسان تر است و به زمان کمتری نیاز است. این فعالیت ها در قالب خط مونتاژ با محوریت ربات ها و یا استفاده از ربات ها در تشخیص سوء عملکردها ارائه می‌شود. این ربات ها اگر چه باعث حذف مجموعه مهارت های مشخص می‌گردد اما نگرانی در حوزه تامین نیروی انسانی گسترده، حداقل رساندن زمان حمل و نقل، افزایش بهره وری، حذف خطای انسانی، کاهش هزینه های مربوط به مراقبت از کارگران و بسیاری از موارد دیگر را از بین می‌برد.

حوزه تبلیغات

معمولا فرایند تبلیغات نیازمند هزینه و وقت زیاد است. اما با این وجود تضمینی وجود ندارد که کار تبلیغاتی تولید شده، دیده شود و نظرهای مثبت را به خود جذب کند. از کاربرد یادگیری ماشین در تبلیغات این است که به جای صرف هزینه های فراوان و برای یک محتوا، می‌توان میزان اثربخشی تبلیغات را با استفاده از داده های گذشته شبیه سازی کرد و به نتایجی دقیقی دست پیدا کرد. این کاربردها و این شبیه سازی ها به منزله یک تغییر بزرگ و در جهت اختصاص بودجه به روش های موثر و افزایش اثربخشی محتوای تولید شده است. شرکت های بزرگ با استفاده از این شیوه حتی از شرکت های رقیب خود نیز پیشی خواهند گرفت چون آنها با یادگیری ماشین ابتدا آینده محصول را رقم می‌زنند و سپس آن را عرضه می‌کنند.

البته این فقط بخشی از کاربرد یادگیری ماشین است و آینده متعلق به این تکنولوژی است.

اگر تمایل به درخواست جلسه دمو یا مشاوره دارید، کلیک  کنید.