سرمایه‌گذاری در استارت آپ‏ها چگونه انجام می‏شود؟

 ارائه یک تعریف دقیق از یک شرکت نوپا می‌تواند چالش برانگیز باشد: این تعریف می‌تواند یک کسب و کار برای ساخت یک محصول یا ارائه خدمات جدید در شرایط عدم اطمینان زیاد باشد، یا شرکتی با هدف حل مشکلی که راه حل آن مشخص نیست و موفقیت آن تضمین نشده است، باشد. سرمایه‌گذاری در شروع کار به طور بالقوه سودآور است، اما مهم است که درک کنیم که با خطرات بزرگی همراه است. اکثریت قریب به اتفاق شرکت‌های نوپا شکست می‌خورند حتی اگر تحقیقات خود را انجام دهید، ممکن است در نهایت با جیبی پر از هیچ چیز روبرو شوید. در این مقاله مواردی است که باید برای شروع سرمایه‌گذاری در استارت آپ‏ها بدانید.

سرمایه‌گذاری در استارت آپ‏ ها

فقط به این دلیل که مبلغ مشخصی را در استارت آپ‏ها سرمایه‌گذاری کنید، به این معنی نیست که باید همه کارها را انجام دهید. همچنین کارشناسان به طور کلی انجام چندین سرمایه‌گذاری کوچک در چند استارت آپ مختلف را در مقابل یک سرمایه‌گذاری بزرگ در یک استارت آپ را توصیه می‌کنند. در حقیقت، شما فقط باید زمانی سرمایه‌گذاری کنید که سرمایه کافی برای انجام 15-20 سرمایه‌گذاری در استارت آپ را داشته باشید. این کار تنوع را ایجاد می‌کند؛ اگر در پنج شرکت تازه تأسیس سرمایه‌گذاری کنید و چهار تا از آن‌ها شکست بخورند، باز هم یک شرکت برنده دارید.

 وقتی در یک شرکت تازه تأسیس سرمایه‌گذاری می‌کنید، با این شرکت قرارداد سرمایه‌گذاری منعقد می‌کنید. به طور کلی، چهار نوع قرارداد سرمایه‌گذاری در استارت آپ‏ها وجود دارد که هر یک از آن‌ها روش‌های مختلفی برای کسب درآمد از سرمایه‌گذاری شما را ارائه می‌دهند:

قرارداد بدهی:

در این شکل از قرارداد سرمایه‌گذاری در استارت آپ‏ها با پول شما مانند وامی که سود کسب می‌کند برخورد می‌کند. این قرارداد ممکن است یک بازده ثابت، مانند سودی دو برابر سرمایه شما، یا سود متغیر را پرداخت کند. زمان دریافت سود به عملکرد شرگت در طول زمان بستگی دارد.

قرارداد ثبت قابل تبدیل:

 این قرارداد به جای کسب سود، نوعی بدهی است. این نوع قرارداد زمانی انجام می‏شود وقتی استارت آپ مجموعه اهداف خاصی را دنبال می‏کند- مانند به دست آوردن مبلغ زیادی سرمایه جدید – و تبدیل به یک شرکت سهامی می‌شود. شما پس از خرید شرکت توسط شرکت دیگری یا در نهایت تبدیل شدن به یک شرکت سهامی عام، از طریق سرمایه‌گذاری در استارت آپ‌ها درآمد کسب می‌کنید.

خرید سهام:

 استارت آپ‏ هایی که در مراحل جلوتر  هستند ممکن است به شما امکان دهند سهام شرکت را بخرید، دقیقاً مانند خرید سهام یک شرکت سهامی عام. فقط توجه داشته باشید که نمی‌توانید سهام شرکت استارت آپی را بفروشید. برای کسب درآمد، باید سهام خود را نگهداری تا زمانی که شرکت تبدیل به یک شرکت سهامی عام شود یا توسط شرکت دیگری خریداری شود. سود سهام استارت آپ‏های موفق در مراحل بعدی به سرمایه‌گذارانی که توانایی خرید سهام را دارند به صورت سالانه پرداخت می‏شود.

چرا سرمایه‌گذاری در استارت آپ ‏ها را انجام می‏دهید؟

 سرمایه‌گذاری در استارت آپ‏ها به شما یک امکان مدیریت برای حل مشکلات چالش برانگیز یا توسعه فناوری‌های جدید می‌دهد. از دلایلی که افراد تمایل به سرمایه‏گذاری در استارت آپ‏ها دارند شامل:

پتانسیل رشد:

 سهام داری شرکت‏های بزرگ کلان به مراتب کم خطرتر از استارت آپ‏ها هستند، اما به ندرت فرصتی برای رشد وجود دارد. اگر یک استارت آپ موفق را انتخاب کنید، به حداکثر سود مجاز دست می‏یابید. هنگام سرمایه‌گذاری در استارت آپ‏ها فرصت بسياري براي گسترش فعالیت وجود دارد

اعتماد به ایده جدید:

 سرمایه‌گذاری در استارت آپ‏ها ممکن است مورد توجه شما قرار گیرد، زیرا این سرمایه‌گذاری در مورد کارآفرینانی است که ایده جدیدی را دنبال می‌کنند. مردم اغلب روی آنچه که جدید و قابل مشاهده است  سرمایه‌گذاری می‌کنند.

ارتباطات شخصی:

 شاید برادر شما در حال ارائه یک محصول جدید عالی است، یا شاید همسایه شما یک استارت آپ عالی را شروع کرده است. به نظر می‌رسد کار آن‏ها یک ایده ابتکاری است و شما می‌خواهید در پروژه استارت آپی آن‏ها ‏ کمک مالی ارائه دهید. بسياري از افراد در شرکت‌های نوپا سرمایه‌گذاری می‌کنند، زيرا در يك شبكه از روابط قرار دارند و از پروژه‌ای كه می‌شناسند حمايت می‌کنند.

احساس موفقیت:

برای برخی از سرمایه‌گذاران، شروع به کار سرمایه‌گذاری کاری است که آن‌ها به خاطر آن احساس موفقیت می‏کنند – کمک به شخصی برای یافتن شغل، تماشای خلق چیزی جدید، کسب اطلاعات در مورد صنایع مختلف یا دستیابی به چیزهای هیجان انگیز.

اما سرمایه‌گذاری در استارت آپ‏ها برای همه مناسب نیست، حداقل برای همه سرمایه‌گذارانی که خواهان درآمد کم خطر و قابل اعتماد هستند. استارت آپ‏ها بسیار خطرناک هستند. به دلیل عدم تناسب بازار کالا، مشکلات بازاریابی، مشکلات تیمی یا سایر موارد. حدود 90 درصد از کل استارت آپ‏ها شکست می‌خورند و احتمال از دست دادن كامل سرمایه وجود دارد. به طور کلی، شرکت‌های نوپا فقط در صورتی برای سرمایه‌گذاری مناسب هستند که آماده باشید 100٪ از آنچه را که در نظر دارید از دست دهید.

وقتی در یک استارت آپ سرمایه‌گذاری می‌کنید، باید انتظار داشته باشید که پول شما حداقل سه تا پنج سال یا حتی بیشتر در کار بدون بازدهی باقی بماند.

دیدن نتایج به زمان نیاز دارد. حتی اگر یک استارت آپ موفق شود، ممکن است سال‌ها طول بکشد تا نتیجه‌ای از سرمایه‌گذاری شما به دست آید. شما باید صبور باشید و قدرت آن را داشته باشید تا به شرکت‌های استارت آپی خود فرصت دهید تا رشد كنند.