مراحل مکانیزه کردن فرآیند های کسب و کار به کمک BPMN

مدیریت نمایش فرایند کسب و کار (BPMN) چیست؟

نمایش مدیریت فرآیند کسب و کار (BPMN) یک زبان مدل سازی بصری برای برنامه های تجزیه و تحلیل کسب و کار و تعیین گردش فرایندهای کار سازمانی است و یک نشانه‌ی استاندارد بارز برای نمودارهای گرافیکی محسوب می شود که برای تعریف گردش فرایندهای کار تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. این گرافیک بصری پرکاربرد است و به راحتی می تواند توسط همه ذینفعان تجاری، از جمله کاربران تجاری ، تحلیل گران تجارت ، توسعه دهندگان نرم افزار و معماران داده، قابل درک باشد. هدف BPMN مدل سازی برای روش های بهبود کارایی، در نظر گرفتن شرایط جدید یا کسب مزیت رقابتی است. این روش در چند سال گذشته تحت فشار استاندارد سازی قرار گرفته است.

فهم یک نمودار می تواند به مراتب آسان تر از متنی نوشته شده باشد و این امکان را برای ارتباط و همکاری آسانتر برای رسیدن به هدف یک فرایند کارآمد فراهم می کند که نتیجه ای با کیفیت بالا را در بر داشته باشد.  در BPMN، فرایندها با استفاده از نمودارهایی با یک سری عناصر گرافیکی توصیف می شوند. چنین ارائه تصویری درک منطق یک فرآیند را برای کاربران آسان می کند. BPMN در درجه اول برای طراحی و خواندن نمودارهای ساده و پیچیده از فرایندهای تجاری ایجاد شده است. در این راستا، استاندارد BPMN عناصر گرافیکی را بر اساس دسته ها طبقه بندی می کند و در نتیجه، عناصر به راحتی توسط کاربرانی که با نمودارهای فرآیند کسب و کار آشنایی دارند، شناخته می شوند.

دانستن چگونگی عملکرد کسب و کار اولین و مهمترین گام در بهبود روند یک کار تجاری است. مدل نمودار فرآیند کسب و کار (BPMN) ، نمایشی گرافیکی از فرایندهای کسب و کار را ارائه می دهد که هر کس ، از تحلیلگر کسب و کار گرفته تا سهامدار ، به راحتی می تواند آن را درک کند. ما در اندیشه نوین رایورز در بخش درخواست جلسه یا دمو یا مشاوره شما را در طرح نمودارهای گرافیکی BPMN به طور تخصصی راهنمایی می کنیم.

هر فرآیندی که با BPMN توصیف شده است به عنوان تعدادی از مراحل (فعالیت ها) نشان داده می شود که در نتیجه به طور همزمان مطابق با فرایندهای خاص مربوط به هر کسب و کار مورد استفاده قرار می گیرد. نگاهی به روند «سفارش آنلاین» در یک فروشگاه آنلاین که سفارشات خود را در وب ارائه می دهد، می تواند نمونه ای مورد اشاره باشد.

Swimlanes زمینه شناخت جریان فرایندهای کاری در BPMN

Swimlanes یک قالب گرافیکی است که مشارکت کنندگان در یک فرایند را نشان می دهد و بر دو نوع است. POOL و LANES.

POOL:  نشان دهنده شرکت کنندگان اصلی یک فرایند است.  POOL فعالیت ها و جریانات مربوط به یک نقش یا یک شرکت کننده خاص را نشان می دهد و مشخص می کند چه کسی پاسخگوی چه بخش هایی است. به عبارتی ساده تر یعنی دقیقا مشخص است چه کسی و در چه جایگاهی قرار دارد و مسئول چه کاری است.

LANES: خطوط یا LANES به عنوان زیرمجموعه POOL قرار می گیرند. به عنوان مثال، هنگامی که یک دپارتمان POOL دارید، احتمالا رئیس و سرپرست و مدیران ارشد را در موقعیت LANE داشته باشید و می توانید از LANE برای نمایش بخش ها یا نقش های خاصی که در این روند دخیل هستند استفاده کنید.

نکات کلیدی برای مدل سازی فرآیند کسب و کار BPMN

گستره فرآیندهای کاری را با نقطه‌ی شروع و پایان مشخص کنید.

پیش از آنکه به منظور روش ها و شیوه های بهتر مدل سازی جدیدی را برای کسب و کار خود انجام دهید می توانید با استفاده از BPMN  شیوه های فرآیندهای کاری فعلی را ترسیم کرده و از این طریق ناکارآمدی های موجود را بر ملا سازید.  

تلاش کنید تا نمودارهای BPMN را در یک صفحه قرار دهید، این کار برای تمرکز بر خلق نوآوری شما در کسب و کارتان از طریق نمودارهای فرایندهای کاری کسب و کار ضروری است.

جریان های توالی فرایندهای کاری را  به صورت افقی نشان داده و موقعیت ها و روابط را به طور عمودی طراحی کنید.

بسته به سطح جزئیات مورد نیاز برای نقش بخش های مختلف سازمان، می توانید نسخه های مختلفی از نمودار را برای ذینفعان و نقش های مرتبط گوناگون طراحی نمایید.

انواع نمودارها در BPMN

در BPMN ، این انواع نمودار وجود دارد: مباحثه، رقص‌آرایی و همکاری.

نمودار رقص‌آرایی (Choreography diagram): تعاملات بین دو یا چند شرکت کننده را نشان می دهد.

نمودار همکاری (Collaboration diagram): تعاملات بین دو یا چند فرایند را با استفاده از بیش از یک POOL نشان می دهد. تمام ترکیبات POOL، فرایندها و برنامه های رقص‌آرایی ممکن است در یک نمودار همکاری مورد استفاده قرار گیرد.

نمودار مکالمه (Conversation diagram): به طور کلی، این یک نسخه ساده شده از نمودار همکاری است. این یک گروه از تبادل پیام های مرتبط در یک فرآیند تجاری را نشان می دهد و ممکن است با مکالمات و مباحثات فرعی گسترش یابد.

زمینه وسیع و بدون مرز در ترسیم طرح ها

می توان از BPMN به مثابه یک ابزار مدلسازی بصری فراگیر، علاوه بر چند نمودار از ظرفیت ادغام‌پذیری آن ها در به حداکثر رساندن کارآیی مدل سازی بصری استفاده کنیم. در طرح فرایندهای کاری می توان سایر ابزارهای مدل سازی همچون ترکیب های UML ، موجودیت های ERD ، چارچوب های سیم و موارد دیگر را به تصویر کشید.

ویرایش فرآیندهای کاری

در حالی که طرحی چون BPD نمایی کلی و اجمالی از  فرآیند تجاری به دست، مراحل عملیاتی فعالیت فردی را می توان در ویرایشگر فرایند کار BPMN مشخص کرد. علاوه بر این، می توانید مشخصات پردازشی را که حاوی نمودار فرآیند و روش کار است ، تولید کنید و آن را به عنوان راهنمای کار در بین مجموعه کارکنان  به اشتراک بگذارید.

نمودار RACI  در BPMN ماتریسی است که مسئولیت های مختلف افراد، تیم ها، ادارات یا هر واحد تجاری دیگر را در تکمیل فعالیت های کسب و کار ارائه می کند. نمودار RACI شامل ردیف های شرکت کنندگان و ستون های فعالیت های تجاری است. در صورت لزوم، سلول ها با حروف R ، A ، C یا I علامت گذاری می شوند که هر یک از آنها نمایانگر نوع خاصی از نقش ها یعنی مسئولیت پذیر، پاسخگو، مشاوره شده و مطلع است. علاوه بر نمودار RACI ، می توانید نمودار CRUD یا هر نمودار سفارشی دیگری نیز ایجاد کنید.

برای کاربردهای بیشتر و دقیق تر در خصوص بهره گیری از BPMN می توانید در قسمت درخواست جلسه یا دمو یا مشاوره شرکت اندیشه نوین رایورز استفاده نمایید.