studio-republic-644339-unsplash89-min

استارت آپ (startup) خودت را راه بنداز

امروز بیش از هر زمان دیگری راه اندازی استارت آپ در میان اقشار مختلف جامعه طرفدار دارد. ممکن نیست در میان گفتگوی جوانان و افراد کارآفرین نشنیده باشید که می‌پرسند چگونه یک استارتاپ راه بیندازیم. دلیل این امر شاید در نوع و شیوه کارکرد کسب و کارهایی از این دست است. قوانین استارت آپ چندان پیچیده نیست و افراد با هر دانش و موقعیتی می‌تواند آن را راه‌اندازی کنند. امروزه انواع استارت آپ در زمینه‌های مختلف را می‌توان در جای جای جامعه مشاهده کرد.

برای راه‌اندازی Startup نیاز به دانشی در مورد عملکرد و قوانین آن دارید؛ اینجاست که آموزش استارت آپ توسط افراد خبره و کارآفرینان موفق مطرح می‌شود. علاوه بر آن شما باید بدانید که نحوه ارائه استارت آپ شما به چه صورت خواهد بود.

آیا ایده من ایده‌ای استارت آپی است؟

طبق تعریف صحیح استارت آپ هر ایده جدیدی که منجر به تهیه و تولید محصول یا خدمات و بهبود عرضه و فروش آن شود را می‌توان استارت آپ در نظر گرفت. امروزه قوانین استارت آپ شامل راه‌اندازی کسب و کاری نوپا توسط گروهی از افراد است که با سرمایه شخصی و خصوصی آن را اجرا می‌کنند. مهم‌ترین عامل در انواع استارت آپ امروزی پایه‌گذاری آن‌ها بر بستر اینترنت و فضای مجازی است. علاوه بر آن باید افرادی همفکر خود را برای اجرای این ایده به عنوان هم‌تیمی یا هم بنیان‌گذار همراه خود کنید؛ بنابراین اگر شما هم ایده‌ای دارید که شامل این آیتم‌هاست می‌توانید آن را تبدیل به یک کسب و کار استارتاپی کنید.

چگونه می توانم از ایده خود محافظت کنم؟

ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که یک استارت آپ در یک ایده خلاصه نمی شود و چگونگی اجرا اهمیت فوق العاده بیشتری از ایده اولیه دارد (حتی در مسیر اجرای یک ایده شما بارها و بارها ممکن است ایده اولیه را دست خوش تغییر کنید) اما به هر حال اقداماتی وجود دارد که کمک می کند اگر شما ایده خود را بسیار بکر و ناب می دانید بهتر است قبل از عمومی کردن ایده خود آن ها اجرا کنید:

 • ایده خود را به چند لایه تقسیم کنید و در جلسات ارائه که با هم بنیان گذاران و یا تیم توسعه برگزار می شود فقط به توضیح لایه عمومی ایده بپردازید و تا زمان جدی نشدن جلسات و امضا قرارداد عدم افشا از ارائه توضیحات درباره لایه های عمیق تر خود داری کنید
 • آشنایی با قوانین تجارت الکترونیک برای راه‌اندازی startup هایی که بستر الکترونیک و اینترنتی دارند، حیاتی است. قبل از هر اقدامی ابتدا این قوانین را مطالعه کنید و مطمئن شوید که ایده شما مغایرتی با اصول آن ندارد.
 • گواهی ثبت اختراع بگیرید. قبل از جذب سرمایه‌گذار بهتر است که اختراع خود را ثبت کنید.
 • نام و علامت تجاری برای برند خود تعریف و ثبت کنید.
 • شرکت خود را ثبت کنید. پس از تعیین اعضا و هیئت‌ مدیره به اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه و آن را ثبت کنید. برای این کار نیاز به تنظیم اساسنامه دارید.
 • قرارداد واگذاری سهام. یکی از قوانین استارت آپ که اهمیت بالایی برای بقای آن دارد، تنظیم قرارداد برای اختصاص سهام آن به افراد و شرکا است.

از اقدامات هیجانی بپرهیزید

یک توصیه جدی در مورد ایده اولیه استارت آپ این است که ممکن است بعد از اینکه یک ایده به ذهن شما رسید شما بیش از اندازه در مورد آن هیجان زده شوید و فکر کنید که این ایده هرگز به ذهن کسی نرسیده است، اگر دانش کافی درمورد تحلیل بازار و جستجو دارید در مورد رقیبان موجود، سایر تیم های فعال احتمالی بر روی این ایده و کسب و کارهای سنتی که می توانند تبدیل به رقیبان شما شوند انجام دهید در غیر اینصورت با یک تیم مجرب در این باره مشورت کنید تا قبل از هرکاری آن ها شرایط بازار را در مورده ایده شما بسنجند.

طراحی بیزنس پلن برای راه ‌اندازی استارتاپ

با طراحی بیزنس پلن در شروع کار می‌توانید چهارچوب و رویه‌های موردنظر را تدوین کرده و آن‌ها را بازنگری کنید. اگر از خود می‌پرسید که چگونه یک استارتاپ راه بیندازیم؟ پاسخ آن مطمئناً شامل نوشتن بیزنس پلن برای آن است. از آنجا که جزئیات طرح و نحوه اجرای آن، همچنین میزان هزینه راه اندازی استارت آپ ، شرکا و رویه‌های فروش و تولید محصول یا ارائه خدمات در بیزنس پلن ذکر می‌شود، می‌توانید میزان موفقیت پروژه خود را با آن اندازه‌گیری کنید.

در حین تهیه بیزنس پلن برای راه‌اندازی Startup خودتان نیز با مشکلات احتمالی، میزان سود، تعداد افراد مورد نیاز برای اجرا و دیگر نکاتی که ممکن است به آن‌ها فکر نکرده باشید، مواجه شوید. این در تصمیم‌گیری برای ادامه کار به شما کمک می‌کند.

هزینه راه اندازی یک استارت آپ چقدر است؟

هیچ پاسخ قطعی و دقیقی برای این سوال وجود ندارد اما برای تخمین هزینه راه اندازی استارت آپ باید درک درستی از سازوکار پروژه و شرکت خود داشته باشید. بسته به نوع تجارت و کاری که قرار است راه‌اندازی کنید، یقیناً هزینه اولیه متفاوت خواهد بود. هزینه‌هایی که برای راه‌اندازی استارتاپ با آن مواجه خواهید شد به شرح زیر است:

 • مراحل اولیه قبل از جذب سرمایه‌گذار و هم‌تیمی که شامل هزینه مشاوره، ساخت نمونه اولیه، هزینه‌های بررسی و پژوهش در مورد ایده است.
 • هزینه‌های جذب سرمایه‌گذار شامل تولید مستندات، برگزاری جلسات، تغییر در محصول جهت جذب نظر سرمایه گذار می باشد
 • انتخاب محل کار و هزینه‌های ثبت از جمله هزینه راه اندازی استارت آپ است. این محل نیاز نیست که محل دائمی شرکت باشد می‌توانید با یک اتاق شروع کرده و آن را گسترش دهید. همچنین می‌توانید از خدمات شتاب‌دهنده‌های استارتاپی نیز برای استقرار در یک مکان استفاده کنید.
 • مبلغی را به عنوان هزینه‌های پیش‌بینی نشده نیز باید در نظر بگیرید.

پس از جذب سرمایه‌گذار و هم بنیان‌گذار می‌توانید از سرمایه‌های مالی آن‌ها برای ادامه کار بر اساس بخش مالی که در بیزنس پلن به آن اشاره شده است، شامل هزینه های جاری ، انواع تبلیغات مانند تبلیغات کلیکی گوگل و یا کمپین های تبلیغاتی ( مجازی یا فیزیکی ) استفاده کنید.

کمینه محصول قابل پذیرش(MVP) خود را بسازید

همان طور که هزینه های راه اندازی اشاره شد یکی از اقدامات جدی شما در شروع کار تولید نسخه کمینه است، این نسخه باید ویژگی های اصلی محصول شما را داشته باشد اما از پرداخت به جزئیات در آن خودداری شود تولید این محصول به شما کمک می کند که ایده خود و بازار هدف آن را بهتر بشناسید و هدف گذاری های خود را هوشمندانه کنید

مزیت رقابتی خود را بشناسید

یکی از مهم‌ترین مواردی که در آموزش استارتاپ به آن اشاره می‌شود، شناسایی مزیت رقابتی یا شناسایی نیاز است. برای اینکه یک کسب و کار موفق را پایه‌گذاری کنید، باید نیازسنجی کنید که محصول یا خدمات شما مناسب چه کسانی است. ممکن است که ایده شما قبلاً به نحوی اجرا شده باشد، باید رقبای خود را شناسایی کرده و راه حلی که شما را برتر از آن‌ها می‌کند را بیابید. به عنوان مثال شما تمایل به راه اندازی استارت آپی برای فروش محصولات مصرفی خانوار هستید، در حال حاضر سایت‌ها و فروشگاه‌های بسیاری اقدام به فروش این محصولات می‌کنند. مزیت رقابتی شما نسبت به سایرین می‌تواند تهیه کالاهای باکیفیت ولی با قیمت مناسب و کم باشد.

مراحل راه اندازی استارت آپ در ایران

همه ما بارها و بارها عبارت بومی سازی را شنیده ایم، بله در مورد راه اندازی یک کسب و کار نوپا هم این واژه کاربرد دارد، در واقع شرایط بازار ایران، محدودیت ها، بازیگران بزرگ و سرمایه گذاران آن با آنچه در جهان وجود دارد متفاوت است و نیاز است که برخی از مراحل راه اندازی یک startup نیز مطابق شرایط داخلی کشور بومی سازی گردد

مرحله اول : ایده خود را پالایش کنید

همه ما می داینم که ایده “بذر” اصلی کسب و کار است اما این بذر باید با توجه به شرایط بازار اصلاح و بهینه شود. لذا مهم نیست که این ایده در رابطه با راه اندازی یک فروشگاه شیرینی خانگی باشد یا یک سامانه نمایشگاهی شما باید ایده خود را لایه بندی کنید و با در جلسات طوفان فکری آن را به چالش بکشید، لگذارید دیگران ایده شما را نقد کنند و مشکلات احتمالی پیش رو را به شما یادآوری کنند

(فراموش نکنید که شما نیازی ندارید آن ها را قانع کنید چرا که بسیاری از ایده های بسیار موفق امروز، روزگاری مخالفانی جدی داشته اند اما به عنوان کسی که قرار است وقت، انرژی و پول خود را بر روی این ایده سرمایه گذاری کند بهتر است که صحبت های مخالف را بشنوید)

مرحله دوم: طرح اولیه کسب و کار خود را طراحی کنید (business plan)

پس از تحقیق و تفحص درباره ایده استارتاپی خود باید طرح کلی از آنچه قرار است در این کسب و کار انجام شود را روی کاغذ بنویسید. یکی از مهم‌ترین مباحث آموزش استارت آپ مختص نوشتن و طراحی بیزنس پلن موفق است. در این پلن شما باید نقاط قوت و ضعف و مشکلات احتمالی را بسنجید که به شما امکان می‌دهد که میزان موفقیت و سودآوری این استارت آپ را تخمین بزنید.

مرحله سوم : اگر ایده شما یک اختراع فیزیکی است آن را ثبت کنید

قوانین مالکیت مادی و معنوی در حوزه نرم افزار و ایده در داخل کشور زیاد جدی گرفته نمی شوند اما اگر ایده نو آورانه شما یک محصول فیزیکی است و شما محصولی را اختراع کرده اید می توانید ثبت کردن این محصول تازه را به عنوان بخشی از مسیر خود در نظر بگیرید.

مرحله چهارم : تامین سرمایه اولیه

سرمایه اولیه کسب و کار خود را فراهم کنید در این راه می توانید از کمک آشنایان و دوستان و حتی تیم توسعه دهنده استفاده کنید به یاد داشته باشید که در قدم اول شما فقط برای تولید نمونه اولیه محصول به سرمایه نیاز دارید و اصلا نیازی نیست که به سراغ سرمایه گذاران بزرگ بروید زیرا در این مرحله آن ها ممکن است بعد از دیدن ایده شما و به دلیل نبود هیچ نمونه ای از محصول سهم بزرگی را از شما طلب نمایند.

مرحله پنچم : شروع کنید، کمینه محصول قابل پذیرش ( ماکت محصول نهایی ) را بسازید

به دنیا سلام کنید بگذارید دنیا شما را ببیند و شما نیز واکنش دنیا به دست آورد خودتان را ببینید، در مسیر ساخت محصول کمینه این موارد را رعایت کنید تا نتیجه بهتری بگیرید:

 • از پیاده سازی جزئیات دست و پا گیر جداً خود داری کنید
 • از مسیر اصلی منحرف نشوید، موارد زیادی هستند که ممکن است به نظر شما جذاب و فوق العاده باشد اما پیاده سازی همه آن ها در اولین قدم ممکن نیست
 • محصول اولیه باید از لحاظ ساختاری با محصول نهایی یکسان باشد ( به عنوان مثال اگر محصول نهایی شما یک خودرو است محصول اولیه شامل وسیله ای می شود که چهار چرخ ، فضایی برای نشستن چهار سرنشین و ابزاری برای کنترل حرکت دارد اما قرار نیست لوکس باشد بهترین بازدهی را داشته باشد)
 • از رونمایی از ایده اصلی نترسید لازم نیست برای حفاظ است ایده خود محصول دیگری را تحویل جامعه دهید
 • با تمام توان واکنش بازار و مخاطب به محصول خود را رصد کنید

مرحله ششم: برای خود سرمایه گذار و شریک پیدا کنید

بعد از دریافت بازخوردها و بروزرسانی طرح کسب و کار خود (business plan) حالا شما آماده هستید که یک شریک معتمد پیدا کنید که در مراحل سخت پیش رو شما را همراهی کند و برای تامین هزینه های تولید محصول نهایی و تبلیغات و پشتیبانی از محصول به سرمایه گذار نیاز خواهید داشت، مهم نیست این مرحله چقدر زمان ببرد نباید خسته شوید و به مسیر خود برای پیدا کردن شریک و سرمایه گذار خوب ادامه دهید به این فکر نکنید که به تنهایی به بازار حمله کنید، بهترین ناخدا هم به تنهایی نمی تواند از اقیانوس عبور کند

مرحله هفتم : منابع انسانی

یک تیم خوب و پر انرژی را استخدام کنید، منابع انسانی بزرگترین سرمایه شما در مسیر رسیدن به هدف هستند در این مسیر توجه داشته باشید که پس از داشتن یک شریک خوب شما باید تیم خود را به دو بخش اصلی و ثانویه تقسیم کنید، تیم اصلی باید در آینده محصول سهیم باشند تا بهترین خود را ارائه کنند و در اتفاقات پیش بینی نشده همراه شما باشند

مرحله هشتم : محصول نهایی را تولید کنید

بازخورد ها را بررسی کنید محصول اولیه را تکمیل کنید و به آن شاخ و برگ بدهید، یک استراتژی کلان انتخاب کنید اگر لازم است بخش هایی را برون سپاری کنید و بیشتر روی هدف اصلی کسب و کار خود متمرکز بمانید

مرحله نهم : کمپین های تبلیغاتی خود را آغاز کنید

برای خود مشاورانی را در حوزه تبلیغات انتخاب کنید، کمپین های تبلیغاتی ایجاد کنید و محصول خود را به جامعه بزرگتری معرفی کنید در این مسیر می توانید به موارد ذیل توجه کنید:

 • عمق رودخانه را با هر دوپای خود چک نکنید (تمام بودجه خود را در یک مرحله و در یک کانال هزینه نکنید)
 • کانال های مختلف تبلیغات را بررسی کنید از الگوهای A/B Testing استفاده کنید با ارقام پایین و محدود کشف کنید که کدام کانال تبلیغاتی بهترین بازخورد را برای شما دارد
 • حتی بعد از شناسایی بهترین روش تبلیغ و نتایج کمپین ها را بررسی کنید ممکن است جامعه مخاطب شما اشباع شود و در آن جامعه دیگر مخاطبی برای جذب وجود نداشته باشد به محض مشاهده ریزش بازخورد ها مسیر جایگزینی را پیدا کنید
 • در پرداخت هزینه های تبلیغات نه خسیس باشید و نه ولخرج، هوشمندانه سرمایه خود را هزینه کنید

ما چطور می توانیم به شما کمک کنیم؟

از تحلیل اولیه ایده شما تا پیاده سازی محصول نهایی و برگزاری کمپین های تبلیغاتی و حتی سرمایه گذاری بر روی ایده شما، مجموعه ای از خدمات است که ما می توانیم به شما ارائه کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق لینک ذیل به صفحه درخواست جلسه بروید و درخواست خود را ثبت کنید ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهیم گرفت