mvp

چگونه آزمون سریع ایده با کمینه محصول قابل پذیرش (MVP) انجام می‏شود؟

 کمینه محصول قابل پذیرش (MVP) رویکردی در توسعه محصول است که به شدت توسط صاحبان استارت آپ‏ها و کسب و کارهای نوپا از آن استقبال شده است. در این مقاله سعی کردیم اطلاعات ارزشمندی در مورد آزمون سریع ایده با کمینه محصول قابل پذیرش (MVP) را ارائه دهیم تا بتوانید از ایده اولیه تا توسعه MVP یک محصول جامع را بسازید.

بگذارید با توضیح مختصری درباره کمینه محصول قابل پذیرش (MVP)  شروع کنم. MVP محصولی با ویژگی‌های کافی برای جلب رضایت مشتریان اولیه و ارائه بازخورد برای توسعه محصول در آینده است؛ به عبارت دیگر، MVP محصولی است که بسیار سریع و با ویژگی‌های اساسی لازم ساخته شده است. این روش آزمون سریع ایده با کمینه محصول قابل پذیرش (MVP) اجازه می‌دهد تا محصولی را در بازار پیاده سازی کنید تا مشتری بتواند آن را آزمایش کند، بازخورد بگیرید و دائماً آن را بهبود بخشید.

مزایای روش آزمون سریع ایده با کمینه محصول قابل پذیرش (MVP)

 MVP باعث صرفه جویی در هزینه و صرفه جویی در وقت می‌شود. شاید، این بهترین راه حل برای شما نیز باشد؛ اما چرا؟ در ادامه به مهمترین مزایایی که می‌تواند روش آزمون سریع ایده با کمینه محصول قابل پذیرش (MVP) برای شما به همراه داشته باشد خواهیم پرداخت:

  1. شما می‏توانید محصول خود را بازبینی کنید:

 به لطف قابلیت‌های اساسی MVP، شما می‌توانید محصول خود را به مشتریان عرضه کنید، ارزش آن را تأیید کنید و نقاط ضعف و قوت را شناسایی کنید.

  1. پس انداز در بودجه و سرمایه:

 با استفاده از MVP، یک بودجه مناسب و منطقی نیاز دارید. مرحله توسعه فقط مهمترین ویژگی‌های (استراتژیک) را پوشش می‌دهد. لازم است بعداً، گام به گام، موارد دیگر را توسعه دهید.

  1. ریسک را به حداقل می‏رسانید:

 ممکن است بعد از مدتی متوجه می‏شوید که اولین تلاش شما برای ارائه محصول به بازار کاملاً غیرضروری بود. این یکی از بزرگترین تهدیدهای محصول شماست. در مورد روش آزمون سریع ایده با کمینه محصول قابل پذیرش (MVP)، شما ویژگی‌های مختلفی را آزمایش می‌کنید، نتیجه می‌گیرید و بازخورد مداوم مشتریان را جمع می‌کنید. هیچ کس بهتر از مشتریانی که از آن استفاده می‌کنند، ارزش محصول را ارزیابی نمی‌کند.

  1. صرفه جویی در وقت:

 MVP به این معنی است که روند توسعه محصول بر مهمترین ویژگی‌های متمرکز است؛ بنابراین، در مدت زمان نسبتاً کوتاهی، به نمونه اولیه محصول دست خواهید یافت.

به طور کلی مراحل روش آزمون سریع ایده با کمینه محصول قابل پذیرش (MVP) چهار گام است:

مرحله 1: مفهوم

 اولین قدم تعیین جزئیات محصول است. در ابتدا باید با ملاقات مشتریان خود، بیشتر با آن‏ها آشنا شوید تا چشم انداز و انتظارات او را بشناسید. با این کار نوع تجارت، نیازها، اهداف و ویژگی‌های محصول خود را به بهترین شکل ممکن درک می‏کنید.

 البته لازم است فقط بر روی اطلاعاتی که مشتری به شما داده است متمرکز نباشید. ما مسیرهای ممکن توسعه که بهترین نتیجه را دارند به کمک مشاوران فنی بررسی کردیم. لازم است که کل فرآیند توسعه به بهترین شکل ممکن برنامه‌ریزی شود تا محصول بتواند به انتظارات مورد نظر شما برسد.

 به طور خلاصه، در این مرحله، ما این موارد را تعریف می‏کنید: جزئیات محصول، اصول همکاری، ارتباطات و بازخورد روزانه و انتخاب بهترین فن‌آوری‌ها.

مرحله دوم: طراحی و آزمایش UX

 بعد از مرحله ایده پردازی، نوبت به تیم طراحان می‏شود که وظیفه خود را انجام دهند. چندین نسخه برای یافتن راه حل بهینه مورد آزمایش قرار می‏گیرند. کلمه “تست” در این مرحله کلیدی است. این مرحله شامل جستجوی مداوم، تأیید و اجرای تغییرات برای تأمین نیازهای مشتری است. در این مرحله در نهایت ماکت نهایی محصول ایجاد می‏شود. فقط در این صورت است که توسعه دهندگان می‌توانند شروع به کار کنند.

 مهمترین درسی که باید از این مرحله به خاطر بسپارید، جلوگیری از تغییرات در طول رشد است. قبل از شروع فرایند توسعه، درباره همه چیز برنامه‌ریزی و فکر کنید تا مطمئن شوید.

مرحله 3: توسعه

 تیمی از توسعه دهندگان در این مرحله شروع به کار می‏کنند. این مرحله معمولاً بیشترین زمان را لازم دارد. کل فرآیند با رعایت اصول چابک برای حفظ بالاترین بازده انجام می‌شود. این تیم از ابزارهایی مانند Jira، Slack و Harvest استفاده می‏کنند.

مرحله 4: نهایی شدن

پس از فرآیند توسعه، پروژه به پایان می‌رسد. اگر تمام ویژگی‌های اساسی اجرا شده باشد، می‌توان پروژه MVP را کامل ارزیابی کرد؛ اما در این مرحله، روند توسعه محصول به پایان نرسیده است. مراحل بعدی توسعه باید از طریق مشتری برنامه‌ریزی شود.

 به این ترتیب است که روند کلی تولید محصول بر اساس روش آزمون سریع ایده با کمینه محصول قابل پذیرش (MVP) کاملاً مشخص شده است. کلید اصلی اجرای جامع MVP، فاز اول است. اگر این مرحله به درستی اجرا شود، ما خطر طولانی شدن فرآیند آزمون ایده را کاهش می‌دهید و باید در مراحل بعدی بودجه را افزایش دهیم. همان‌طور که می‌بینید، کل فرایند MVP پیچیده نیست و در صورت نیاز به مشاوره می‏توانید به لینک… مراجعه شود.